איך להכין קובץ לדפוס

הכנתם כרטיס ביקור, פלייר או הזמנה לחתונה וכעת אתם מעוניינים לשלוח את הקובץ להדפסה ?

רגע לפני שאתם שאתם שולחים הקפידו להוסיף בליד ע״מ להבטיח את תקינות והצלחת תהליך הדפוס.

בליד של 5 מ״מ הינו תוספת של רקע נוסף מכל צד אשר חורגים מהגודל של הדף הנבחר להדפסה וזאת על מנת שבחיתוך לא ישאר לבן בצדדים בשל סטיית המכונה. 

מדריך זה מסביר כיצד להכין קובץ לדפוס באילוסטרייטור (Illustrator)


פתיחת משטח עבודה

יש לפתוח עבודה חדשה (File->New)

במסך שיפתח יש להגדיר את גודל העבודה (נניח 90x50 מ״מ עבור הדפסת כרטיס ביקור) וב Bleed  להגדיר 5 מ״מ

במידה והעבודה דו צדדית יש להגדיר ב  Artboard  את המספר 2 ואם זה חד צדדי אז 1.לאחר לחיצה על כפתור ה create יפתח הדף הבא:1. הדף הלבן מייצג את העבודה לאחר החיתוך.

2. המסגרת האדומה מייצגת את העבודה עם תוספת הבליד.

3. באופן זה קל לראות שאם העבודה תכסה אך ורק את השטח הלבן, אזי בחיתוך עשויה להשאר נימה לבנה.


הגדרת קווי תוכן

מטרת קווי התוכן היא להבטיח שהתוכן יהיה במרחק של 5 מ״מ משפת העבודה לאחר החיתוך. (לא לבלבל עם בליד) הגנה זו מבטיחה שהעבודה תראה טוב ושלא יווצר מצב שיש תוכן שקרוב מדי לשפת העבודה.

נפתח סרגל עזר ע״י לחיצה על ctrl-R ב Windows או cmd-R ב Mac. בדפנות משטח העבודה יתווסף כעת סרגל. לחצו כעת 4 פעמים על הסרגל האופקי ופעמיים על הסרגל האנכי להוספת 4 קווים אנכיים ושני קווים אופקיים בהתאמה. גררו את הקווים  למרחק 5 מ״מ מקצה המשטח הלבן.


 

טעינת הקובץ

העלו את העבודה מתוך קובץ ה pdf שברשותכם באמצעות פקודת File->Placeוודאו כי האופציה Show Import Options מסומנת בכדי שניתן יהיה לבחור את הדף שמעלים.

העלו את שני הצדדים  ומרכזו את הקבצים. כעת המערכת תראה כך:הגדלת העבודה

בחרו את העבודה ופתחו את תפריט האפשרויות (מקש ימני בעכבר) ב transform->scaleבחלון שיפתח בחרו בהגדלה של 103% למשל. ההגדלה צריכה להיות באופציה Uniform כדי למנוע עיוות של העיצוב.לאחר ביצוע הפעולה על שני הצדדים,  שני צדי העבודה גולשים מעבר לתחום החיתוך כנדרש. שימו לב שהתוכן עדיין תחום בין הקווים הסימון (בצבע טורקיז) מה שמבטיח שהתוכן לא יהיה קרוב מדי לאחר החיתוך.


שמירה

כעת נשמור את העבודה כקובץ pdf חדש. את השמירה יש לבצע ע״י בחירה של File->Save as  ואז לבחור בפורמט pdf. לאחר האישור יפתח החלון הבא:בחרו באופציה Marks and Bleeds בתפריט השמאלי.

וודאו ש Trim Marks מאופשר ושגם  Use Document Bleed Settings  מאופשר. לחצו על Save PDF.סיימנו! קובץ ה pdf מכין בליד של  5 מ״מ מכל צד, התוכן מרוחק מספיק מקצה העבודה, והרקע משתרע מעבר לקווי החיתוך ומבטיח שלאחר החיתוך לא ישארו בצדדים נימות לבנות והעבודה תצא כמצופה.